Jobba hos oss

Skogsgläntans förskola är en av Helsingborgs stads skolor. Helsingborgs stads skolor består av drygt hundra kommunala grundskolor, förskolor, särskolor och gymnasieskolor.

I Helsingborgs stads skolor tror vi på ett kollegialt lärande mellan både verksamheter och kollegor och på ett smart resursoptimerat stöd. Det ser vi som viktiga framgångsfaktorer för att du ska kunna fokusera på ditt uppdrag. Vi vill att du ska lyckas.

Som medarbetare på Skogsgläntans förskola är du en del i vårt gemensamma arbete med att skapa den bästa skolan för varje barn och elev i Helsingborg. Välkommen till oss!

Årets arbetsplats 2018/2019

Vi har vunnit silver som årets arbetsplats inom Helsingborgs stad.

Förslagsinlämnaren skriver bland annat: ” Vi har en härlig stämning på vårt jobb och lämnar ingen utanför. Om det är något som händer så pratar vi om det och reder ut det. Som kock på förskolan är jag ensam i köket. Men pedagogerna bjuder in mig i deras arbete och jag följer med deras olika teman i barngrupperna. Kommer jag med några idéer på vad vi kan göra så hänger pedagogerna på.”