Du som förälder

Som förälder är du den viktigaste personen i ditt barns liv. Därför är du viktig för oss. Vi vill gärna ha en öppen och tillitsfull relation med dig. Du är alltid välkommen med dina frågor och synpunkter på vår verksamhet.

På Skogsgläntan värnar vi om den dagliga kontakten. Hos oss får du ett personligt bemötande, både när du hämtar och lämnar ditt barn. Då kan vi prata om hur barnets dag har varit. Vi skickar ut veckoplaneringen via e-post varje vecka.

En gång per termin har vi utvecklingssamtal där vi pratar om ditt barns utveckling. Vid behov kan du, när som helst utöver utvecklingssamtalen, boka in ett extra möte med oss. Vi ser gärna att du kommer och besöker oss. Då kan du få en inblick i vår verksamhet. Vi vill att alla föräldrar ska känna sig välkomna till vår förskola.